Dvojčata a dívka ve společném pokoji

Zadání

Podařilo se v jednom pokojíčku vybudovat království dvojčat, chlapců v předškolním věku, ale také komnatu pro jejich sestru ve školním věku? Když není možnost velkého rozpočtu, když hlavní prosbou je „ze starého nové!“ a když se nesmí stavět a bourat v nájemním bytě…musí na řadu přijít důvtip, kreativa a znalost dětských potřeb. Pojďte se podívat na výsledek!

Previous
Next

Výchozí fakta

Naším hlavním záměrem bylo uspořádání původního pokoje tak, aby odpovídal potřebám dětí a vhodně vymezoval jejich osobní prostor. Pro dívku bylo občas náročné soužití se dvěma bratry. Proto se nabízelo, aby tento prostor bylo možné oddělit od prostoru bratrů (mít svůj pokojíček v pokojíčku) a bylo jasné, že to je její království. Pro chlapce v tomto věku je zapotřebí, aby v pokojíčku byly jasně oddělené zóny pro dobrou orientaci kluků v prostoru a pro možnost naučit kluky v jednotlivých zónách pravidla, kterými se mohou řídit a cítit se bezpečně. Zároveň to jsou menší děti, je tedy zapotřebí, aby pokojíček byl hravý, barevný a plný motivů, které inspirují k hraní a tvoření.

Proměna

Proměna

Uspořádání zón

  • Všechny tři děti původně spaly v podstatě vedle sebe, v jedné části pokoje – dívka na vysoké palandě, pod ní byly dvě postýlky kluků.
  • Rozhodly jsme se využít právě vysoké postele dívky a z postele ji vytvořit onen pokojíček v pokojíčku a to v opačném rohu, než jsme plánovali umístit postele kluků.
  • Díky dřevěným stěnám, které jsme nabarvily na bílou, a připevnili k rámu postele, jsme velmi jednoduše a levně vytvořili z postele domeček. Byl to jasně ohraničený prostor dívky.
  • Dívka získala svůj vlastní pokojíček a prostor, zcela oddělený od prostoru kluků, a i přes společný pokoj bylo možné právě zde designovat prvky vyloženě holčičí.

Klíčové prvky

  • Klučičí postele se nesměli vyhodit, ale my jsme z nich zároveň potřebovali vytvořit spací a hrací prostor pro kluky.
  • Využili jsme podobného plátu jako na postel dívky, tak aby se v pokojíčku objevovali podobné sjednocující prvky.
  • Na bazaru jsme sehnali staré postele ve tvaru aut a prvky z těchto postelí jsme namontovali na původní postele kluků.
  • Kluci potřebují být spolu, proto obě postele byly umístěny vedle sebe do tvaru písmene L v opačném rohu pokoje, než je postel dívky. Rozložení postelí do tvaru L umožňuje vytvořit (orámovat) hrací plochu pro kluky mezi postelemi.

Svět doplňků

  • Pokoj již obsahoval dva malé stolky, takže jejich využití na výtvarné a kreativní aktivity bylo dané, i když se jedná o velký pokoj, nebylo možné zastavovat ho dalším a dalším nábytkem s úložným prostorem.
  •  Využili jsme tak plochu zdi vedle kreativních stolků a umístili zde krabičky na kreativní potřeby a plátna, která sama vybízejí ke kreativitě (lego obraz, křídová tabule, nástěnka), je počítáno s místem pro všechny 3 děti a s možností realizovat se v jeden moment.
  • Rodině byla doporučena šplhací zóna a připraven pro ni prostor, v dnešní době je řada šplhacích center, která se nemusí tlouci ke zdi a nezaberou příliš místa.
  • Věříme, že v každém pokoji je potřeba mít klidovou relaxační zónu, ta byla vytvořena nedaleko dívčina „hradu“, protože svým charakterem i odpovídá atmosféře holčičího pokoje. Drobná pohovka, koberec a knihovnička tak jednoduše kompletují multifunkční pokoj.

Fotografie

 Email: info@childroomboom.cz

2022 ChildRoomBoom ®

+420 777 481 265

+420 776 805 732